aimeos-core - en to pt_BR translation catalogue (125 entries)

note: United Arab Emirates dirham reference: https://en.wikipedia.org/wiki/United_Arab_Emirates_dirham code: AED sign: د.إ symbol: د.إ sequence: n/a
en: AED
pt_BR: د.إ

note: Afghan afghani reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Afghan_afghani code: AFN sign: فغانۍ symbol: Af (singular), Afs (plural) sequence: <amount><sign>
en: AFN
pt_BR: فغانۍ

note: Albanian Lek reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_lek code: ALL sign: L symbol: Lek (singular), Lekë (plural) sequence: n/a
en: ALL
pt_BR: L

note: Netherlands Antillean gulden reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Netherlands_Antillean_guilder code: ANG sign: n/a symbol: ƒ sequence: <sign><amount>
en: ANG
pt_BR: ƒ

note: Angolan Kwanza reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Angolan_kwanza code: AOA sign: Kz symbol: Kz sequence: n/a
en: AOA
pt_BR: Kz

note: Argentine Peso reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_peso code: ARS sign: n/a symbol: $ sequence: n/a
en: ARS
pt_BR: $

note: Aruban Guilder reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Aruban_florin code: AWG sign: Afl. symbol: Afl. sequence: n/a
en: AWG
pt_BR: Afl.

note: Azerbaijani Manat reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijani_manat code: AZN sign: n/a symbol: m, man., not encoded in unicode sequence: n/a
en: AZN
pt_BR: man.

note: Bosnia-Herzegovina Conv. Mark reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Bosnia_and_Herzegovina_convertible_mark code: BAM sign: KM symbol: KM sequence: n/a
en: BAM
pt_BR: KM

note: Bangladeshi taka reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Bangladeshi_taka code: BDT sign: ৳, Tk symbol: ৳ sequence: n/a
en: BDT
pt_BR: ৳

note: Bulgarian Lev reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_lev code: BGN sign: n/a symbol: лв sequence: n/a
en: BGN
pt_BR: лв

note: Bahraini Dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Bahraini_dinar code: BHD sign: .د.ب , BD symbol: n/a sequence: n/a
en: BHD
pt_BR: .د.ب

note: Burundi Franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Burundian_franc code: BIF sign: n/a symbol: FBu sequence: n/a
en: BIF
pt_BR: FBu

note: Boliviano reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Boliviano code: BOB sign: Bs., Bs symbol: Bs., Bs sequence: <sign><amount>
en: BOB
pt_BR: Bs.

note: Brazilian Real reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_real code: BRL sign: R$ symbol: R$ sequence: <sign><amount>
en: BRL
pt_BR: R$

note: Bhutanese Ngultrum reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Bhutanese_ngultrum code: BTN sign: n/a symbol: Nu. sequence: <sign><amount>
en: BTN
pt_BR: Nu.

note: Botswana pula reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Botswana_pula code: BWP sign: n/a symbol: P sequence: n/a
en: BWP
pt_BR: P

note: Belarussian Ruble reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Belarusian_ruble code: BYR sign: n/a symbol: Br sequence: n/a
en: BYR
pt_BR: Br

note: Canadian Dollar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_dollar code: CAD sign: $, C$ symbol: $, C$, CAD$ sequence: <sign><amount>
en: CAD
pt_BR: C$

note: Congolese franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Congolese_franc code: CDF sign: n/a symbol: FC sequence: n/a
en: CDF
pt_BR: FC

note: Fr reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_franc code: CHF sign: Fr, SFr symbol: CHF sequence: <amount><sign>
en: CHF
pt_BR: Fr

note: Chilean Peso reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Chilean_peso code: CLP sign: n/a symbol: $ sequence: n/a
en: CLP
pt_BR: $

note: Chinese Yuan Renminbi reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Renminbi code: CNY sign: ¥ symbol: ¥ sequence: <sign><amount>
en: CNY
pt_BR: ¥

note: Costa Rican colón reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Costa_Rican_colon code: CRC sign: n/a symbol: ₡ sequence: n/a
en: CRC
pt_BR: ₡

note: Czech koruna reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Czech_koruna code: CZK sign: Kč symbol: Kč sequence: <amount><sign>
en: CZK
pt_BR: Kč

note: Djibouti franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Djiboutian_franc code: DJF sign: n/a symbol: Fdj sequence: <amount><sign>
en: DJF
pt_BR: Fdj

note: Danish krone reference: code: DKK sign: ,- , kr. symbol: ,- , kr. sequence: <sign @type="kr."><amount>
en: DKK
pt_BR: kr.

note: Algerian Dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Algerian_dinar code: DZD sign: د.ج , DA symbol: د.ج , DA sequence: n/a
en: DZD
pt_BR: د.ج

note: Egyptian pound reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_pound code: EGP sign: E£, ج.م symbol: EGP, LE, E£, ج.م sequence: n/a
en: EGP
pt_BR: ج.م

note: Eritrean nakfa reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Eritrean_nakfa code: ERN sign: n/a symbol: Nfk sequence: n/a
en: ERN
pt_BR: Nfk

note: Ethiopian birr reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopian_birr code: ETB sign: n/a symbol: Br sequence: n/a
en: ETB
pt_BR: Br

note: Euro reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Euro code: EUR sign: € symbol: € sequence: n/a
en: EUR
pt_BR: €

note: Falkland Islands pound reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Falkland_Islands_pound code: FKP sign: n/a symbol: £, FK£ sequence: <sign><amount>
en: FKP
pt_BR: £

note: Pound Sterling reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Pound_sterling code: GBP sign: n/a symbol: £ sequence: <sign><amount>
en: GBP
pt_BR: £

note: Georgian lari reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Georgian_lari code: GEL sign: n/a symbol: n/a sequence: n/a
en: GEL
pt_BR: lari

note: Ghanaian cedi reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghanaian_cedi code: GHC sign: GH₵ symbol: GH₵, GH¢ sequence: <sign><amount>
en: GHC
pt_BR: GH₵

note: Gibraltar pound reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Gibraltar_pound code: GIP sign: £ symbol: £ sequence: n/a
en: GIP
pt_BR: £

note: Gambian dalasi reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Gambian_dalasi code: GMD sign: n/a symbol: D sequence: n/a
en: GMD
pt_BR: D

note: Guinea Franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Guinean_franc code: GNF sign: n/a symbol: FG, Fr, GFr sequence: n/a
en: GNF
pt_BR: FG

note: Guatemalan quetzal reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Guatemalan_quetzal code: GTQ sign: n/a symbol: Q sequence: n/a
en: GTQ
pt_BR: Q

note: Honduran lempira reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Honduran_lempira code: HNL sign: L symbol: L sequence: <sign><amount>
en: HNL
pt_BR: L

note: Croatian kuna reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Croatian_kuna code: HRK sign: n/a symbol: kn sequence: <amount><sign>
en: HRK
pt_BR: kn

note: Haitian gourde reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Haitian_gourde code: HTG sign: n/a symbol: G sequence: n/a
en: HTG
pt_BR: G

note: Hungarian forint reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_forint code: HUF sign: Ft symbol: Ft sequence: n/a
en: HUF
pt_BR: Ft

note: Indonesian rupiah reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Indonesian_rupiah code: IDR sign: n/a symbol: Rp sequence: <sign><amount>
en: IDR
pt_BR: Rp

note: New Israeli Sheqel reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Israeli_new_shekel code: ILS sign: ₪ symbol: ₪ sequence: n/a
en: ILS
pt_BR: ₪

note: Indian rupee reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_rupee code: INR sign: ₹ (U+20B9), ₨ (U+20A8, generic RUPEE SIGN) symbol: ₹ (U+20B9), ₨ (U+20A8, generic RUPEE SIGN) sequence: <sign><amount>
en: INR
pt_BR: ₨

note: Iraqi dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_dinar code: IQD sign: ع.د symbol: ع.د sequence: n/a
en: IQD
pt_BR: ع.د

note: Iranian rial reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_rial code: IRR sign: n/a symbol: ﷼ sequence: n/a
en: IRR
pt_BR: ﷼

note: Icelandic króna reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Icelandic_kr%C3%B3na code: ISK sign: kr symbol: kr, Íkr sequence: n/a
en: ISK
pt_BR: kr

note: Japanese yen reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_yen code: JPY sign: ¥ symbol: ¥ sequence: <sign><amount>
en: JPY
pt_BR: ¥

note: Kenyan shilling reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Kenyan_shilling code: KES sign: KSh symbol: KSh sequence: n/a
en: KES
pt_BR: KSh

note: Kyrgyzstani som reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Kyrgyzstani_som code: KGS sign: n/a symbol: n/a sequence: n/a name: som (plural)
en: KGS
pt_BR: som

note: Cambodian riel reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Cambodian_riel code: KHR sign: n/a symbol: ៛ sequence: n/a
en: KHR
pt_BR: ៛

note: Comorian Franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Comoro_franc code: KMF sign: n/a symbol: CF sequence: n/a
en: KMF
pt_BR: CF

note: North Korean won reference: https://en.wikipedia.org/wiki/North_Korean_won code: KPW sign: ₩ symbol: ₩ sequence: <sign><amount>
en: KPW
pt_BR: ₩

note: South Corean won reference: https://en.wikipedia.org/wiki/South_Korean_won code: KRW sign: ₩ symbol: ₩ sequence: <sign><amount>
en: KRW
pt_BR: ₩

note: Kuwaiti dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwaiti_dinar code: KWD sign: n/a symbol: د.ك , K.D. sequence: n/a
en: KWD
pt_BR: د.ك

note: Cayman Islands Dollar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Cayman_Islands_dollar code: KYD sign: $ symbol: $ sequence: n/a
en: KYD
pt_BR: $

note: Kazakhstani tenge reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Kazakhstani_tenge code: KZT sign: n/a symbol: ₸ (U+20B8) sequence: n/a
en: KZT
pt_BR: ₸

note: Lao kip reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Lao_kip code: LAK sign: ₭, ₭N symbol: ₭, ₭N sequence: n/a
en: LAK
pt_BR: ₭

note: Lebanese pound reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Lebanese_pound code: LBP sign:  £, L£ symbol: ل.ل sequence: n/a
en: LBP
pt_BR: ل.ل

note: Sri Lankan rupee reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Sri_Lankan_rupee code: LKR sign: රු, Rs, SLRs, /- symbol: රු, Rs, SLRs, /- sequence: n/a
en: LKR
pt_BR: රු

note: Lesotho loti reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Lesotho_loti code: LSL sign: n/a symbol: L (singular), M (plural) sequence: <sign><amount>
en: LSL
pt_BR: M

note: Lithuanian litas reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Lithuanian_litas code: LTL sign: n/a symbol: Lt sequence: n/a
en: LTL
pt_BR: Lt

note: Latvian lats reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Latvian_lats code: LVL sign: n/a symbol: Ls sequence: n/a
en: LVL
pt_BR: Ls

note: Libyan dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Libyan_dinar code: LYD sign: n/a symbol: LD, ل.د sequence: n/a
en: LYD
pt_BR: ل.د

note: Moroccan dirham reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Moroccan_dirham code: MAD sign: n/a symbol: د.م. sequence: n/a
en: MAD
pt_BR: د.م.

note: Moldovan leu reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Moldovan_leu code: MDL sign: n/a symbol: n/a sequence: n/a name: lei (plural)
en: MDL
pt_BR: lei

note: Malagasy ariary reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Malagasy_ariary code: MGA sign: Ar symbol: n/a sequence: <sign><amount>
en: MGA
pt_BR: Ar

note: Macedonian denar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_denar code: MKD sign: n/a symbol: ден sequence: n/a
en: MKD
pt_BR: ден

note: Myanmar kyat, Burmese kyat reference: code: MMK sign: n/a symbol: K, Ks sequence: <sign><amount>, <amount><sign>
en: MMK
pt_BR: K

note: Mongolian tugrug reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Mongolian_t%C3%B6gr%C3%B6g code: MNT sign: ₮ symbol: ₮ sequence: n/a
en: MNT
pt_BR: ₮

note: Macanese pataca reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Macanese_pataca code: MOP sign: n/a symbol: MOP$ sequence: <sign><amount>
en: MOP
pt_BR: MOP$

note: Mauritanian ouguiya reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Mauritanian_ouguiya code: MRO sign: UM symbol: UM sequence: n/a
en: MRO
pt_BR: UM

note: Mauritian rupee reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Mauritian_rupee code: MTL sign: Rs symbol: Rs sequence: <sign><amount>
en: MTL
pt_BR: Rs

note: Maldivian rufiyaa reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Maldivian_rufiyaa code: MUR sign: n/a symbol: Rf, Rf., MRf, MVR, .ރ , /- sequence: n/a
en: MVR
pt_BR: Rf

note: Malawian kwacha reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Malawian_kwacha code: MWK sign: n/a symbol: MK sequence: n/a
en: MWK
pt_BR: MK

note: Malaysian ringgit reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Malaysian_ringgit code: MYR sign: n/a symbol: RM, $ sequence: <sign><amount>
en: MYR
pt_BR: RM

note: Mozambican metical reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Mozambican_metical code: MZM sign: n/a symbol: MT sequence: n/a
en: MZM
pt_BR: MT

note: Nigerian naira reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Nigerian_naira code: NGN sign: ₦ symbol: ₦ sequence: n/a
en: NGN
pt_BR: ₦

note: Nicaraguan córdoba reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Nicaraguan_c%C3%B3rdoba code: NIO sign: C$ symbol: C$ sequence: n/a
en: NIO
pt_BR: C$

note: Norvegian krone reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_krone code: NOK sign: kr symbol: kr, ,- sequence: <amount><sign>
en: NOK
pt_BR: kr

note: Nepalese rupee reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Nepalese_rupee code: NPR sign: n/a symbol: Rs, Rs. or ₨, रू. sequence: n/a
en: NPR
pt_BR: Rs

note: Omani rial reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Omani_rial code: OMR sign: n/a symbol: ر.ع. sequence: n/a
en: OMR
pt_BR: ر.ع.

note: Panamanian balboa reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Panamanian_balboa code: PAB sign: B/. symbol: B/. sequence: n/a
en: PAB
pt_BR: B/.

note: Peruvian nuevo sol reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Peruvian_nuevo_sol code: PEN sign: S/. symbol: S/. sequence: n/a
en: PEN
pt_BR: S/.

note: Papua New Guinean kina reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Papua_New_Guinean_kina code: PGK sign: n/a symbol: K sequence: n/a
en: PGK
pt_BR: K

note: Philippine peso reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Philippine_peso code: PHP sign: ₱ symbol: ₱ sequence: n/a
en: PHP
pt_BR: ₱

note: Pakistani rupee reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Pakistani_rupee code: PKR sign: Rs symbol: Rs sequence: n/a
en: PKR
pt_BR: Rs

note: Polish złoty reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_z%C5%82oty code: PLN sign: zł symbol: zł sequence: n/a
en: PLN
pt_BR: zł

note: Paraguayan guaraní reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Paraguayan_guaran%C3%AD code: PYG sign: ₲ symbol: ₲ sequence: n/a
en: PYG
pt_BR: ₲

note: Qatari riyal reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Qatari_riyal code: QAR sign: n/a symbol: QR, ر.ق sequence: n/a
en: QAR
pt_BR: ر.ق

note: Romanian leu reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_Leu code: RON sign: n/a symbol: n/a sequence: n/a name: lei (plural)
en: RON
pt_BR: lei

note: Serbian dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_dinar code: CSD changed to RSD sign: n/a symbol: RSD, РСД sequence: n/a
en: RSD
pt_BR: РСД

note: Russian ruble reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_rouble code: RUB sign: n/a symbol: руб. sequence: n/a
en: RUB
pt_BR: руб.

note: Rwandan franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Rwandan_franc code: RWF sign: FRw, RF, R₣ symbol: n/a sequence: n/a
en: RWF
pt_BR: FRw

note: Saudi riyal reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Saudi_riyal code: SAR sign: n/a symbol: ر.س (Arabic), SR (Latin), ﷼ (Unicode) sequence: n/a
en: SAR
pt_BR: ﷼

note: Seychelles rupee reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Seychelles_rupee code: SCR sign: n/a symbol: SR, SRe sequence: n/a
en: SCR
pt_BR: SR

note: Swedish krona reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_krona code: SEK sign: n/a symbol: kr sequence: <amount><sign>
en: SEK
pt_BR: kr

note: Saint Helena pound reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Helena_pound code: SHP sign: n/a symbol: £ sequence: <sign><amount>
en: SHP
pt_BR: £

note: Sierra Leonean leone reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Sierra_Leonean_leone code: SLL sign: n/a symbol: Le sequence: <sign><amount>
en: SLL
pt_BR: Le

note: Somali shilling reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Somali_shilling code: SOS sign: Sh.So. symbol: Sh.So. sequence: n/a
en: SOS
pt_BR: Sh.So.

note: Suriname dollar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Surinamese_dollar code: SRD sign: n/a symbol: $ sequence: n/a
en: SRD
pt_BR: $

note: São Tomé and Príncipe dobra reference: https://en.wikipedia.org/wiki/S%C3%A3o_Tom%C3%A9_and_Pr%C3%ADncipe_dobra code: STD sign: n/a symbol: Db sequence: n/a
en: STD
pt_BR: Db

note: Syrian pound reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_pound code: SYP sign:  LS, £S symbol: n/a sequence: n/a
en: SYP
pt_BR: LS

note: Swazi lilangeni reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Swazi_lilangeni code: SZL sign: n/a symbol: L (singular), E (plural) sequence: n/a
en: SZL
pt_BR: E

note: Baht reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Thai_baht code: THB sign: ฿ symbol: ฿ sequence: <sign><amount>
en: THB
pt_BR: ฿

note: Turkmenistan manat reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Turkmenistani_manat code: TMT sign: n/a symbol: m sequence: n/a
en: TMT
pt_BR: m

note: Tunisian dinar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Tunisian_dinar code: TND sign: n/a symbol: د.ت , DT sequence: n/a
en: TND
pt_BR: د.ت

note: Tongan pa'anga reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Tongan_pa%CA%BBanga code: TOP sign: n/a symbol: T$, PT sequence: <sign><amount>
en: TOP
pt_BR: T$

note: Turkish new lira reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_lira code: TRY sign: ₺ (U+20BA) symbol: ₺ (U+20BA) sequence: <sign><amount> name: lira
en: TRY
pt_BR: lira

note: Ukrainian hryvnia reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_hryvnia code: UAH sign: ₴ symbol: ₴ sequence: n/a
en: UAH
pt_BR: ₴

note: Ugandan shilling reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Ugandan_shilling code: UGX sign: USh symbol: USh sequence: n/a
en: UGX
pt_BR: USh

note: Uzbekistani som reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Uzbekistan_som code: UZS sign: n/a symbol: n/a sequence: n/a name: som (plural)
en: UZS
pt_BR: som

note: Venezuelan Bolivar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Venezuelan_bol%C3%ADvar code: VEF sign: n/a symbol: Bs., Bs.F. sequence: <sign><amount>
en: VEF
pt_BR: Bs.

note: Vietnamese dong reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Vietnamese_dong code: VND sign: ₫ symbol: ₫ sequence: <amount><sign>
en: VND
pt_BR: ₫

note: Vatu reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Vanuatu_vatu code: VUV sign: VT symbol: VT sequence: <amount><sign>
en: VUV
pt_BR: VT

note: Samoan tala reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Samoan_tala code: WST sign: n/a symbol: WS$, SAT, ST or T sequence: n/a
en: WST
pt_BR: WS$

note: CFA Franc BEAC reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Central_African_CFA_franc code: XAF sign: n/a symbol: FCFA sequence: n/a
en: XAF
pt_BR: FCFA

note: East Caribbean dollar reference: https://en.wikipedia.org/wiki/East_Caribbean_dollar code: XCD sign: $ symbol: $ sequence: n/a
en: XCD
pt_BR: $

note: CFA Franc BCEAO reference: https://en.wikipedia.org/wiki/West_African_CFA_franc code: XOF sign: n/a symbol: CFA sequence: n/a
en: XOF
pt_BR: CFA

note: CFP Franc reference: https://en.wikipedia.org/wiki/CFP_franc code: XPF sign: n/a symbol: F sequence: n/a
en: XPF
pt_BR: F

note: South African rand reference: https://en.wikipedia.org/wiki/South_African_rand code: ZAR sign: R symbol: R sequence: <sign><amount>
en: ZAR
pt_BR: R

note: Zambian kwacha reference: https://en.wikipedia.org/wiki/Zambian_kwacha code: ZMW sign: n/a symbol: ZK sequence: n/a
en: ZMW
pt_BR: ZK
