aimeos-core - en to ar translation catalogue (249 entries)

en: AD
ar: أندورا

en: AE
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: AF
ar: أفغانستان

en: AG
ar: انتيغا وباربودا

en: AI
ar: أنجيلا

en: AL
ar: ألبانيا

en: AM
ar: أرمينيا

en: AO
ar: أنغولا

en: AQ
ar: أنتاركتيكا

en: AR
ar: الأرجنتين

en: AS
ar: ساموا الأمريكية

en: AT
ar: النمسا

en: AU
ar: أستراليا

en: AW
ar: أروبا

en: AX
ar: جزر ألاند

en: AZ
ar: أذربيجان

en: BA
ar: البوسنة والهرسك

en: BB
ar: باربادوس

en: BD
ar: بنغلاديش

en: BE
ar: بلجيكا

en: BF
ar: بوركينا فاسو

en: BG
ar: بلغاريا

en: BH
ar: البحرين

en: BI
ar: بوروندي

en: BJ
ar: بينين

en: BL
ar: سانت بارتيليمي

en: BM
ar: برمودا

en: BN
ar: بروناي دار السلام

en: BO
ar: بوليفيا

en: BQ
ar: بونير

en: BR
ar: البرازيل

en: BS
ar: الباهاما

en: BT
ar: بوتان

en: BV
ar: جزيرة بوفيت

en: BW
ar: بوتسوانا

en: BY
ar: روسيا البيضاء

en: BZ
ar: البيليز

en: CA
ar: كندا

en: CC
ar: جزر كوكوس

en: CD
ar: جمهورية الكونغو الديموقراطية

en: CF
ar: جمهورية أفريقا الوسطى

en: CG
ar: الكونغو

en: CH
ar: سويسرا

en: CI
ar: ساحل العاج

en: CK
ar: جزر كوك

en: CL
ar: تشيلي

en: CM
ar: الكاميرون

en: CN
ar: الصين

en: CO
ar: كولومبيا

en: CR
ar: كوستا ريكا

en: CU
ar: كوبا

en: CV
ar: جمهورية الرأس الأخضر

en: CW
ar: كوراساو

en: CX
ar: جزيرة الكريسماس

en: CY
ar: قبرص

en: CZ
ar: جمهورية التشيك

en: DE
ar: ألمانيا

en: DJ
ar: جيبوتي

en: DK
ar: الدنمارك

en: DM
ar: دومينيكا

en: DO
ar: جمهورية الدومينيكان

en: DZ
ar: الجزائر

en: EC
ar: الإيكوادور

en: EE
ar: إستونيا

en: EG
ar: مصر

en: EH
ar: الصحراء الغربية

en: ER
ar: إرتيريا

en: ES
ar: إسبانيا

en: ET
ar: إثيوبيا

en: FI
ar: فنلندا

en: FJ
ar: فيجي

en: FK
ar: جزر فوكلاند

en: FM
ar: ميكرونيسيا

en: FO
ar: جزر فارو

en: FR
ar: فرنسا

en: GA
ar: الغابون

en: GB
ar: المملكة المتحدة

en: GD
ar: غرينادا

en: GE
ar: جورجيا

en: GF
ar: غويانا الفرنسية

en: GG
ar: جيرينسي

en: GH
ar: غانا

en: GI
ar: جبل طارق

en: GL
ar: جرينلاند

en: GM
ar: غامبيا

en: GN
ar: غينيا

en: GP
ar: جزر غوادلوب

en: GQ
ar: غينيا الإستوائية

en: GR
ar: اليونان

en: GS
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: GT
ar: جواتيمالا

en: GU
ar: جوام

en: GW
ar: غينيا بيساو

en: GY
ar: غويانا

en: HK
ar: هونغ كونغ

en: HM
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: HN
ar: الهوندوراس

en: HR
ar: كرواتيا

en: HT
ar: هاييتي

en: HU
ar: المجر

en: ID
ar: إندونيسيا

en: IE
ar: أيرلندا

en: IL
ar: إسرائيل

en: IM
ar: جزيرة مان

en: IN
ar: الهند

en: IO
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: IQ
ar: العراق

en: IR
ar: إيران

en: IS
ar: آيسلندا

en: IT
ar: إيطاليا

en: JE
ar: جزيرة جيرسي

en: JM
ar: جامايكا

en: JO
ar: الأردن

en: JP
ar: اليابان

en: KE
ar: كينيا

en: KG
ar: قرغيزستان

en: KH
ar: كمبوديا

en: KI
ar: كيريباتي

en: KM
ar: جزر القمر

en: KN
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: KP
ar: كوريا الشمالية

en: KR
ar: كوريا الجنوبية

en: KW
ar: جزر القمر

en: KY
ar: جراند كايمان

en: KZ
ar: كازاخستان

en: LA
ar: جمهورية لاوس الديموقراطية الشعبية

en: LB
ar: لبنان

en: LC
ar: سانت لوسيا

en: LI
ar: ليختنشتاين

en: LK
ar: سري لانكا

en: LR
ar: ليبيريا

en: LS
ar: ليسوتو

en: LT
ar: ليتوانيا

en: LU
ar: لوكسمبورغ

en: LV
ar: لاتفيا

en: LY
ar: ليبيا

en: MA
ar: المغرب

en: MC
ar: موناكو

en: MD
ar: مولدوفا

en: ME
ar: دولة الجبل الأسود

en: MF
ar: سانت مارتن

en: MG
ar: مدغشقر

en: MH
ar: جزر مارشال

en: MK
ar: جمهورية مقدونيا

en: ML
ar: مالي

en: MM
ar: ميانمار

en: MN
ar: منغوليا

en: MO
ar: ماكاو

en: MP
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: MQ
ar: مارتينيك

en: MR
ar: موريتانيا

en: MS
ar: مونتسيرات

en: MT
ar: مالطا

en: MU
ar: جمهورية موريشيوس

en: MV
ar: جزر المالديف

en: MW
ar: مالاوي

en: MX
ar: المكسيك

en: MY
ar: ماليزيا

en: MZ
ar: موزمبيق

en: NA
ar: ناميبيا

en: NC
ar: كاليدونيا الجديدة

en: NE
ar: النيجر

en: NF
ar: جزيرة نورفولك

en: NG
ar: نيجيريا

en: NI
ar: نيكاراجوا

en: NL
ar: هولندا

en: NO
ar: النرويج

en: NP
ar: النيبال

en: NR
ar: ناورو

en: NU
ar: نييوي

en: NZ
ar: نيوزيلاندا

en: OM
ar: عمان

en: PA
ar: بنما

en: PE
ar: البيرو

en: PF
ar: بولينزيا الفرنسية

en: PG
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: PH
ar: الفيليبين

en: PK
ar: باكستان

en: PL
ar: بولندا

en: PM
ar: سان بيار وميكلون

en: PN
ar: جزر بيتكيرن

en: PR
ar: بوريتو ريكو

en: PS
ar: فلسطين

en: PT
ar: البرتغال

en: PW
ar: بالاو

en: PY
ar: باراغواي

en: QA
ar: قطر

en: RE
ar: ريونيون

en: RO
ar: رومانيا

en: RS
ar: صربيا

en: RU
ar: روسيا الاتحادية

en: RW
ar: رواندا

en: SA
ar: المملكة العربية السعودية

en: SB
ar: جزر السولومون

en: SC
ar: سيشيل

en: SD
ar: السودان

en: SE
ar: السويد

en: SG
ar: سنغافورة

en: SH
ar: سانت هيلينا

en: SI
ar: سولفينيا

en: SJ
ar: سفالبارد ويان ماين

en: SK
ar: سولفاكيا

en: SL
ar: سيراليون

en: SM
ar: سان مارينو

en: SN
ar: السنغال

en: SO
ar: الصومال

en: SR
ar: سورينام

en: SS
ar: جنوب السودان

en: ST
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: SV
ar: إل سلفادور

en: SX
ar: سينت مارتن

en: SY
ar: الجمهورية العربية السورية

en: SZ
ar: إسواتيني

en: TC
ar: جزر توركس وكايكوس

en: TD
ar: التشاد

en: TF
ar: الأقاليم الفرنسية الجنوبية

en: TG
ar: توغو

en: TH
ar: تايلاند

en: TJ
ar: طاجيكستان

en: TK
ar: توكيلاو

en: TL
ar: تيمور ليست

en: TM
ar: تركمانستان

en: TN
ar: تونس

en: TO
ar: تونغو

en: TR
ar: تركيا

en: TT
ar: ترينيداد وتوباغو

en: TV
ar: توفالو

en: TW
ar: تايوان

en: TZ
ar: تنزانيا

en: UA
ar: أوكرانيا

en: UG
ar: أوغندا

en: UM
ar: جزر الولايات المتحدة النائية

en: US
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: UY
ar: أوروغواي

en: UZ
ar: أوزباكستان

en: VA
ar: دولة الفاتيكان

en: VC
ar: سانت فنسنت والجرينادينز

en: VE
ar: فنزويلا

en: VG
ar: جزر العذراء البريطانية

en: VI
ar: الجزر العذراء، الولايات المتحدة

en: VN
ar: فييتنام

en: VU
ar: فانواتو

en: WF
ar: واليس وفوتونا

en: WS
ar: ساموا

en: YE
ar: اليمن

en: YT
ar: جزيرة مايوت

en: ZA
ar: جنوب أفريقيا

en: ZM
ar: زامبيا

en: ZW
ar: زيمبابوي
